تلويزيون
 1- LCD يا LED يا Plasma ؟

LCD TV :

صفحه كريستال مايع كه به انگليسي مي شود : Liquid Crystal Display يا همان (LCD). كه از يك صفحه كريستال مايع به منظور نمايش تصاوير استفاده مي كند. با تابش نور به اين كريستال ها تصاوير پديدار مي شود و طبيعت كريستال هاي مايع باعث مي شود كه اين تكنولوژي تأخير زمان بيشتري نسبت به رقيبانش داشته باشد. البته اين مشكل با استفاده از تكنولوژي جديد Motion technology حل شده است.

lcd_tv

نكات مثبتLCD ها چيست؟

 •  LCD ها در هر سايزي ساخته مي شود.
 • براي استفاده روزمره خيلي خوبند
 • براي محيط هاي پرنور و با نور مناسب انتخاب خوبي است. مثلاًآشپز خانه !

LED TV :

(Light Emitting Diode ( LED از مكانيزمي بسيار شبيه LCD ها استفاده مي كند.يعني از همان كريستال هاي مايع براي خلق تصاويراستفاده مي كند . ولي با اين تفاوت كه از LED براي نوردهي به اين كريستال ها استفاده ميشود، نه از فلورسنت LCD ها !

led_tv

نكات مثبت LED چيست؟

 • لامپ هاي LED ها نور شفاف تر و مصرف انرژي كمتري نسبت به LCD ها دارند.
 •  كنترل بر روي لاپ هاي LED بيشتر است. مثلاً براي بهتر نشان دادن رنگ مشكي مي تواند بعضي از LED ها خاموش شود.
 • LED ها نسبت به رقيبان باريك تر هستند و براي نصب برروي ديوار مناسب تر
 • براي نمايش تصاوير با جزئيات بالا خيلي مناسب هستند. مثلاً اگر به تصاويردر فروشگا ها نگاه كنيد بيشتر از تصاوير مناظر طبيعي و روشن و … استفاده ميشود.
 • و همچون LCD ها در سايز هاي مختلفي در دسترس هستند.

Plasma TV:

تلويزيون هاي پلاسما از چندين و چند سلول ساخته شده اند. كه هر كدام حاوي گازهستند و بواسطه الكتريسيته از خود نور ساطع مي كنند و از مجموع اين سلول ها تصوير تشكيل مي شود.

plasma_tv

نكات مثبت Plasma:

 • پلاسما ها در سايزهاي بالاي 37 اينج توليد مي شوند و در سايز هاي بالا خيلي مناسب هستند.
 • سرعت انتقال در پلاسما ها زياد است و در نتيجه براي تماشاي فيلمهاي اكشن وتصاوير پر تحرك خيلي مناسب است.
 • عملكرد بسيار مناسب در محيط هاي تاريك و البته كه خوراك فيلم ديدن در محيط تاريك

2- چه اندازه اي؟

صفحات كوچك (15 تا 23 اينچ) بيشتر براي اتاق خواب و آشپزخانه مناسب هستند و اگر مي خواهيد در اتاق يا سالن پذيرايي تلويزيون تماشا كنيد. حتماً بزرگتر انتخاب كنيد. مثلاً اگر منظور تماشاي فيلم است و مي خواهيد يك سينماي خانگي داشته باشيد به صفحه كوچكتر از 37 اينچ فكر نكنيد.

3_screens

صفحه نمايش وايد:

البته امروزه تقريباً همه تلويزيون ها وايد هستند . ولي اگر روزي روزگاري انتخابي برايتان پيش آمد حتماً وايد بگيريد.

يادتون نره ! :

هنگام خريد تلويزيون به فكر جاي آن در خانه هم باشيد مثلاً اگر تصميم داريد تلويزيون را بر روي ديوار نصب كنيد بايد پايه ديواري تهيه كنيد. يا ميز مناسب بگيريد. ديده شده طرف يكبار ديگر رفته بازار فقط براي هولدر ديوار!

امكانات اتصال كابل هاي مختلف را چك كنيد از SCART گرفته تا HDMI

سينماي خانگي يا حداقل سيستم صوتي خوب ! :

اگر به دنبال يك حس واقعي سينمايي براي تلويزيون خود هستيد به سيستم صوتي هم فكر كنيد يك سيستم 2.1 با دو اسپيكر حس خوبي از فيلم را به شما مي دهد و يك سيستم 3.1 اين حس را قوي تر كرده و فكر كنيد يك سيستم 5.1 داشته باشيد  .

سينماي خانگي 2.1

سينماي خانگي 2.1

سينماي خانگي 3.1

سينماي خانگي 3.1

سينماي خانگي 5.1

سينماي خانگي 5.1

 
 
 
 
 

3- سوال هميشگي : پلاسما يا LCD؟

بريد دنبال

اگر مي خواهيد

تلويزيون پلاسما بخريد. سرعت پاسخگويي درتلويزيونهاي  پلاسما بيشتر است وبراي ديدن تصاوير پرحركت و سريع بهترين انتخابند. مخصوصاً اينكه اين تصاوير را بدون سايه و تأخير براي شما به نمايش مي گذارد

تصوير دهي سريع باشد، براي مثال مي خواهيد مسابقات ورزشي و فيلم اكشن ببينيد  

 LCD بخريد.چون LCD ها در هر سايزي يافت مي شوند.

اندازه صفحه كوچكتر از 32 اينچ يا اندازه ايدر اين حدود

 هر دو اين قابليت را دارند ولي خب براي صفحات بزرگ LCD ها به علت وزن كمتر قابليت اتصال به ديوار بهتري دارند.

روي ديوار نصب كنيد

 پيش از اين پلاسما ها مشكل روشن ماندن طولاني را داشتند ولي امروزه اين مشكل حل شده است و هر دو مدت طولاني جواب       مي دهند.

مدت زيادي تلويزيون را روشن بگذاريد

 تلويزيون هاي پلاسما كنتراست ( تفاوت بين تاريكترين مشكي و روشن ترين سفيد) بهتري دارند و عمق  بهتري در تصوير را به شما ارائه مي دهند

تصوير عميق تر و بهتر

4- تلويزيون هاي LED ؟

تلويزيون هاي LED نسخه جديدي از همان LCD ها هستند كه پيش از اين تفاوتش را با LCD ها توضيح داديم. اما تفاوت كيفي آن چيست؟ ضعف هميشگي LCD ها در برابر تلويزيون هاي پلاسما ناتواني آنها در ارائه حس واقعي در رنگ هاي تيره به خصوص مشكي بوده است. همانطور كه قبلاً گفتيم در LED ها از صفحه LED به جاي لامپ فلورسنت استفاده شده پس كنترل بيشتر است و در نتيجه مي توان براي نمايش بهتر رنگ مشكي كنترل بيشتري داشت مثلاً مي توان آن قسمت را خاموش كرد (مانند تلويزيون هاي پلاسما). از طرفي ديگر تلويزيون هايLED خود داراي دو نوع هستند كه در مدلي كه LED ها فقط در گوشه هاي تلويزيون قرار دارد باعث مي شود تلويزيون باريك تري هم داشته باشند.

5- توضيح HD:

مدت زيادي بود كه ما با حالت استاندارد كلي حال مي كرديم و كيفيتش ما را عاشق خودش مي كرد. ولي با ورود پلاسما و LCD كيفيتي بالاتر معرفي شد به نام HD كه انتظارات ما را به طبقه اي بالاتر برد.

hd1 hd2

.  OLED آمده است كه كيفيتش زبانزد است. حالا كدام را بگيريم؟ انتخاب با خودتان است مسلماً OLED كيفتي خاص را به شما ارائه مي دهد ولي متأسفانه روند ساختش گران است و به همين دليل هنوز كم يافت مي شود. 4K هم عاليست ولي شايد مفهوم كيفيت را بتوانيد در تلويزيون هاي بالاي 47 اينچ يا در همين حدود ببينيد. خمين امر در تلويزيون هاي كوچك هم صادق است . براي مثال براي تلويزيون هايكوچك تر از 32 اينچ تفاوت HD و FULL HD آنچنان نيست ( هست ها ولي كم تر نسبت به سايز هاي بالا ) . نامگذاري اين اچ دي و فول اچ دي به خاطر تعداد پيكسل هاي آنست. هر چقدر تعداد پيكسل ها بيشتر باشد كيفيت بيشتر است.

تفاوت پيكسلي HD و Full را مي بينيد

تفاوت پيكسلي HD و Full را مي بينيد

6- 100 هرتز؟ (نرخ انطباق يا refresh rate)

عاشق سرعتيد؟ هرتز بالا براي شماست :). هر چقدر اين ميزان بالاتر باشد تصاوير شما روان تر و بدون سايه پخش مي شوند. در واقع اين عدد تعداد تصاويري است كه در مدت 1 ثانيه به نمايش در مي آيد.اين امر در تصاوير سرعت بالا بيشتر به چشم مي آيد. تا مدت زمان زيادي 100 هرتز نهايت اين قسمت بود و جالب است بدانيد كه بالاترين ميزان بسياري از تلويزيون 120 و 240 هرتز است ولي حالا 600 هرتز و بالاتر را هم مي بينيم. چرا؟ از سازندگان بپرسيد!

Picture_technology

7- تكنولوژي BlueRay :

بلوري ساخته شد تا فيلم هاي با كيفيت بالا محدوديتي نداشته باشند! امروزه فيلمهاي 1080 واقعي زياد شده اند و شركت هاي فيلم سازي حالا علاوه بر تصوير جزيئيات ديگري را هم در محصول خود قرار داده اند. در يك فيلم بلوري صدا نيز مورد توجه قرار گرفته است و صدا براي سيستمي 7.1 سينماي خانگي تهيه شد ه است و صدايي همه جانبه را به شما ارائه مي دهد. البته شما بايد پليري بلوري هم داشته باشيد.

sound

البته براي بهترين نتيجه شما بايد پليري تهيه كنيد كه توانايي ديكود 7.1 صداي اچ دي را داشته باشد. همچنين شما بايد يك سينماي خانگي مناسب براي بهره مندي حداكثري از بلوري را داشته باشيد.

8- چرا پلير بلوري بخريم؟ 

همانطور كه پيش از اين گفته شد كيفيت پخش در بلوري بيشتر است و در واقع تصوير مناسب ترين حالت را براي نمايش در حالت 1080P دارد. حالا چرا پلير لوري بخريد؟ چون اگر شما تلويزيون HD داريد و مي خواهيد كيفيتي بيشتر را تجربه پلير بلوري بخريد! چرا كه هر چند سخت افزار تلويزيونتان تغيير نواهد كرد ولي از نظر نرم افزاري تقويت خواهد شد. اين پليرها DVD هم پخش مي كنند . پس ديگه چه مشكلي هست؟؟ آها راست ميگيد قيمت :)

dvd_pic_quality (1)

تلويزيون سه بعدي؟

تلويزيون هاي سه بعدي عصر جديدي را در نمايش تلويزيوني شروع كرده اند. اين تلويزيون ها با دادن عمق به تصاوير تاحدودي…. تا حدودي جان و بعد دادند.مكانيزم كارشان سادست دو عكس را نمايش مي دهند و هر چشم تصوير خاص خود را مي بيند و اينگونه مغز شما را فريب داده و احساسي سه بعدي خواهيد داشت.

اكتيو يا پسيو؟

دو تكنولوژي در نمايش سه بعدي داريم: ( اگر اطلا عات بيشتري در اين زمينه مي خواهيد به اين مراجعه كنيد)

پسيو: سينماي سه بعدي رفتيد؟ اگر نرفتيد هم مشكلي نيست ، اين تكنولوژي خيلي شبيه سينماي سه بعدي است و از عينك هاي بدون باتري استفاده مي شود. كه در نتيجه عينك ها ارزان تر هستند. خب اين خيلي خوبه …مي توانيد عينك هاي بيشتري بخريد.

اكتيو: كمي تكنولوژيك تر است و عينك هايي با نيرو گرفتن از باتري با تلويزيون در ارتباطند. تلويزيون مرتباً با عينك ها در تماس است تا اطمينان يابد كه تصوير درست به چشم درست مي رسد و به صورت كلي تصوير با كيفيت تري نسبت به حالت پسيو به شما ارائه مي دهد.

براي تماشاي سه بعدي به چه تجهيزاتي نياز داريم؟

به منظور لذت بردن از دنياي سه بعدي به تجهيزات زير نياز داريد:

 • يك عدد تلويزيون سه بعدي 
 • يك عدد پلير سه بعدي بلوري يا هر منبعي كه توانايي پخش سه بعدي دارد
 • عينك هاي سه بعدي
 • كابل HDMI براي اتصال همه اينها به هم

 نگهداري درست از تلويزيون ،مصرف برق آنرا كاهش مي دهد
 
پيش از هر چيز توجه كنيد كه دستگاه را در نزديكي مايع حرارت زا (شوفاژ،بخاري و ..) قرار ندهيد تا در خنك شدن آن خللي ايجاد نشود
پشت تلويزيون نبايد به جايي چسبيده باشد تا گردش هوا به راحتي صورت بگيرد
تلويزيون نبايد در معرض رطوبت يانور مستقيم خورشيدباشد
هنگام تميز كردن تلويزيون فقط بايد از يك پارچه مرطوب استفاده كرد وهيچ مايع شوينده اي به كار نبرد
 
منابع : http://www.8bits.ir/ 
تاریخ به روز رسانی:
1395/04/19
تعداد بازدید:
5308
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان است.
Powered by DorsaPortal