جارو برقي
 جاروبرقي از اصلي ترين لوازم منزل است كه كار نظافت خانه را سريع و راحت مي كند مهمترين ويژگي هاي جاروبرقي صداي كم، وزن كم، قدرت زياد و سبك بودن دسته آن است

اگرچه نظافت منزل و تميزي و آراستگي آن به ويژه در ميان خانواده هاي ايراني از اهميت ويژه اي برخوردار است، اما انجام نظافت از نظر اكثر افراد كاري بسيار زمان بر، خسته كننده و حتي پر صدمه است. سال هاست كه انواع لوازم نظافتي همچون تي ها، جاروبرقي ها، بخارشوي ها و ... براي برطرف كردن چنين مشكلاتي روانه بازار شده و استقبال زيادي را نيز به سوي خود جلب نموده اند. در اين ميان جارو برقي به سبب بيشترين سهولت و كارايي در استفاده، هنوز هم جزء پرطرفدارترين وسايل نظافت بوده و از اجزاي اصلي لوازم خانگي به شمار مي آيد. اگرچه جاروبرقي خصوصاٌ با پيشرفت هاي اخير تكنولوژي و برخوردار بودن از قابليت هاي روز افزون، كار نظافت خانه را به راحتي انجام مي دهد، اما اگر با دقت انتخاب نشود، خود مي تواند خستگي و دردسر بيشتري را ايجاد نمايد. مهمترين نكاتي كه براي خريد جارو برقي بايد به آن ها توجه داشته باشيد، قدرت جارو برقي، وزن جارو برقي، راحت بودنِ كشيدن، هل دادن و بلند كردن آن، سبك بودن دسته، ميزان صداي جاروبرقي، طول سيم، ظرفيت كيسه يا مخزن جارو و همچنين ساير ويژگي هايي است كه با شرايط خاص شما و مكاني كه به نظافت آن مي پردازيد هماهنگي داشته باشد.

 

 
 
ويژگي هاي جارو برقي ها
 • توان موتور: توان موتور يا قدرت جاروبرقي با واحد وات مشخص مي شود. هرچه اين قدرت بيشتر باشد جارو قويتر و كاراتر است.
 • قدرت مكش: هرچه قدرت مكش جارو برقي بيشتر باشد، قدرت تميز كردن آن هم بيشتر است. البته معمولاٌ اين قدرت قابل تنظيم بوده و براي سطوح مختلف، متفاوت است. مثلاٌ بايد دقت كرد براي جارو كردن فرش، از درجه مخصوص آن استفاده كرد، وگرنه فرش ها به مرور نازك و فرسوده مي شوند. در بعضي جاروها تنظيم مكش بر روي خود جارو و در برخي ديگر بر روي دسته قرار گرفته است كه در گروه دوم نيازي به خم شدن براي تنظيم نيست.
 • وزن: در بعضي جاروبرقي ها، دستگاه اصلي يا لوله بسيار سنگين هستند كه حركت دادن آن و كار نظافت را دشوار و خسته كننده كرده و مي توانند به مرور به دست، كمر و ساير اعضاي بدن صدمه وارد كنند. بنابراين قبل از خريد جاروبرقي حتماٌ ميزان سنگيني بدنه و دسته آن را كنترل كنيد.
 • ميزان صدا: جاروبرقي يكي از وسايل پرصدا بوده كه به دليل اينكه در موقع كار در فاصله نزديك قرار دارد، تحمل صداي آن براي مدت طولاني مي تواند خسته كننده باشد. ميزان بلندي صداي جاروبرقي با واحد دسيبل مشخص مي شود. اگرچه ميزان اين صدا با قدرت موتور رابطه دارد، اما امروزه شركت ها جاروهايي با قدرت بالا اما صداي كم را نيز روانه بازار كرده اند.
 • قابليت مانور و حركت جاروبرقي: از آنجا كه در تمام مدت كار، جارو مرتباٌ به اين سو و آن سو كشيده مي شود، بايد دقت كنيد به راحتي حركت كند.
 • كيسه جارو: بعضي از جاروبرقي ها آشغال ها را داخل كيسه جمع كرده و بعضي ديگر بدون نياز به كيسه آن ها را بسيار فشرده كرده و در محفظه اي جمع مي كنند. بعضي جاروبرقي ها هم، هم قابليت كار با كيسه و هم بدون كيسه را دارند. بعلاوه در بعضي جاروهايي كه با كيسه كار مي كنند اين كيسه دائمي و در انواع ديگر قابل تعويض است، اما براي حفظ بهداشت و سلامتي بهتر است جاروبرقي هايي را انتخاب كنيم كه كيسه آن ها قابل تعويض باشد. در جاروهايي كه نياز به كيسه ندارند، بايد توجه داشت كه اگرچه هزينه و دردرسر تهيه و استفاده از كيسه وجود ندارد، اما خالي كردن مخزن دستگاه هم به ويژه براي افرادي كه از ناراحتي هاي تنفسي رنج مي برند، آسان نيست.
 • طول كابل برق: هرچه طول سيم برق جارو بيشتر باشد راحت تر مي توان جاروبرقي را به مكان هاي مختلف و دور از محل اتصال آن به برق، حركت داد.
 • سيم جمع كن: با فشار دادن دكمه مربوط به آن سيم جارو به راحتي جمع مي شود.
 • پدال يا كليد روشن و خاموش: بايد در جايي قرار گرفته باشد كه به راحتي بتوان با آن جاروبرقي را روشن و خاموش كرد.
 • برس هاي مختلف: در انواع مختلف و براي تميز كردن قسمت هايي چون كف، موكت، مبل، پرده و درزها بوده و داخل محفظه مخصوصي بر روي بدنه دستگاه قرار گرفته اند. در بعضي جاروبرقي ها برس هاي مخصوص تميز كردن حيوانات هم تعبيه شده است.
 • سر جارويي مثلثي: سر بعضي جاروبرقي ها مثلثي بوده كه تميز كردن گوشه ها و زاويه ها با آن ها راحت تر است.
 • قابليت مكش مايعات: بعضي جاروبرقي ها علاوه بر قابليت مكش خاك و اشياي جامد، امكان مكش مايعات را نيز دارند. حتي با بعضي از آن ها بنزين و روغن را نيز مي توان از روي سطوح پاك نمود. به علاوه بعضي انواع جاروها قابليت تفكيك مايعات از جامدات را هم دارند.
 • دمندگي: بعضي جاروبرقي ها علاوه بر قدرت مكندگي، قدرت دمندگي هم دارند كه مي توان از آن براي باد كردن بادكنك، تيوب و ... استفاده نمود.
 • نشانگر وضعيت كيسه: هر زمان كه كيسه جاروبرقي پر شده و نياز به تعويض داشته باشد، اين نشانگر شما را آگاه مي كند، بنابراين نه شما مجبوريد مرتب مخزن كيسه را باز كرده و ظرفيت آن را كنترل كنيد و نه هيچوقت كيسه جارو آنقدر پر مي شود كه كاركرد آن را مختل كرده و به موتور نيز فشار وارد كند.
 • فيلتر تصفيه كننده هوا: در بعضي جاروبرقي ها حتي چندين فيلتر تصفيه كننده تعبيه شده كه ذرات گرد و غبار را به خود جذب كرده و از بازگشت دوباره آن ها به هوا جلوگيري مي كند. اين قابليت به ويژه براي افرادي كه عاري بودن محيط از باكتري ها و ميكروب ها برايشان اهميت زيادي دارد، خانواده هايي كه فرزند كوچك دارند و افراد مبتلا به آلرژي، آسم و ساير حساسيت ها و بيماري هاي تنفسي بسيار مفيد است. به عنوان مثال يكي از فيلترهاي جديد فيلتر 4 لايه هپا (HEPA) است كه تا 9/99% گرد و غبار و آلودگي هوا را در هنگام جارو كردن كاهش داده و هواي خروجي از جاروبرقي را تصفيه مي نمايد.
 • تكنولوژي نانوسيلور: در فيلتر برخي از جاروبرقي ها از فن آوري پودر نقره (Nano silver) استفاده شده است. استفاده از پودر نقره باعث جلوگيري از ايجاد بوي بد، جلوگيري از رشد باكتري ها و همچنين مانع بروز آلرژي در هنگام استفاده مي شود.
 • جاروبرقي هاي تمام اتوماتيك: اين جاروها كه باطري قابل شارژ هم دارند، با اسكن كردن، نقشه محيط را به حافظه سپرده و به صورت خودكار حركت كرده، همه جا را تميز مي كنند. دوربين ها و سنسورهايي كه در اين جاروبرقي ها تعبيه شده كمك مي كنند دستگاه با موانع برخورد نكند. زماني كه شارژ جارو تمام شود، دستگاه به صورت اتوماتيك به محل شارژ خود بازگشته و پس از اينكه دوباره شارژ شد، به همان مكان قبلي برگشته و كار خود را ادامه مي دهد.
 • جاروبرقي تعقيب كننده: بدنه اصلي اين جاروها كه مكان ياب و چرخ هاي هوشمند اتوماتيك دارند، موقع استفاده، كاربر خود را دنبال مي كند. اين ويژگي باعث مي شود ديگر براي حركت دادن جاروبرقي به مكان هاي مختلف، خم نشده و يا لوله آن را نكشيد.
 • فيلتر cyclone: اين فيلتر قابليت جدا كردن گرد و غبار از اجسام بزرگ را دارا است. يكي از مزاياي اين فيلترها امكان بررسي آسان خاكروبه براي جدا كردن اجسام با ارزش است.
 • تكنولوژي گردش هواي امگا: اين تكنولوژي كه از طرف شركت سامسونگ ارائه شده است، با ايجاد مسير امگا شكل گردش هوا، صداي جاروبرقي را به db 74 رسانده است. فن آوري امگا باعث مي شود دستگاه در مقايسه با ساير جاروبرقي ها 10 برابر صداي كمتري ايجاد نمايد.
 • تكنولوژي multi chamber: طراحي منحصر به فرد چند مخزنه، با ايجاد گردباد، ورود ذرات به داخل فيلتر را مسدود كرده كه باعث دوام بيشتر فيلتر موتور جاروبرقي مي شود. اين سيستم با ايجاد گردباد هاي كوچك در مخازن، چندين بار گرد و غبار را تصفيه مي كند. از جمله ويژگي هاي اين تكنولوژي مي توان به جلوگيري از مسدود شدن فيلتر پشت موتور، قدرت موتور بيشتر و پايدارتر، هواي پاكيزه تر و تخليه آسان تر اشاره كرد.
 • ويژگي air safe: جريان هواي خروجي از جاروبرقي با همكاري مشترك موتور، فيلترها و عايق بندي كنترل مي شود و از آنجاييكه محفظه موتور به طور كامل عايق و درزبندي شده است، اين فرايند تضمين مي كند حتي ريزترين ذرات از فيلتر به خارج نشت نكند و غبار فقط در جايي كه به آن تعلق دارد يعني داخل كيسه گرد و غبار جارو بماند.
 • سيستم كنترل جريان هوا (air flow control system): عملكرد تصفيه چند مرحله اي تضمين مي كند كه هواي خروجي از جاروبرقي تا 997/99 درصد عاري از ذرات كوچك ميكروسكوپي باشد.
 • فن آوري كمپرسور (compressor technology): موتور كمپرسور با وجود برخورداري از قدرت بالا، بسيار كم مصرف است. اين فناوري با بهره مندي از يك موتور استاندارد پر قابليت و داراي عملكرد عالي در مقايسه با مدل هاي مشابه 30 درصد برق كمتري مصرف مي كند.

 

نحوه كار با جاروبرقي

 • نوعي از جاروبرقي را انتخاب كنيد كه طول دسته آن قابل تنظيم باشد و مجبور نشويد هنگام كار با آن مرتب خم شده و به كمر خود آسيب وارد كنيد.
 • جاروبرقي را در يك نوبت به طور مستمر مورد استفاده قرار نداده و در فواصل منظم به آن استراحت دهيد.
 • از آنجا كه جارو برقي مصرف برق بسيار بالايي دارد، در ساعات اوج مصرف از آن استفاده نكنيد. اين كار علاوه بر صرفه جويي در مصرف برق، از تأثير نوسانات برق بر جارو و صدمه وارد كردن به آن، جلوگيري مي كند.
 • دقت كنيد براي كاركرد بهينه دستگاه و عدم وارد آمدن فشار به موتور آن، كيسه جارو برقي را در زمان مناسب تعويض كرده و فيلتر آن را نيز به صورت منظم تميز كنيد.
 • اشياي بزرگ را از مسير جاروبرقي برداريد. اين اشيا با گير كردن در لوله به موتور دستگاه فشار وارد كرده و علاوه بر كاهش توان جارو، مصرف برق را نيز افزايش مي دهند.
 • در جارو كردن اشياي نوك تيز دقت كنيد. اين اشيا مي توانند لوله يا كيسه جاروبرقي را پاره كنند.
 • جارو برقي را با لوله و با شدت نكشيد. اين كار مي تواند باعث پاره شدن لوله آن شود.
 • در نهايت دقت داشته باشيد كه جاروبرقي وسيله اي لوكس و در معرض ديد كه در نظر گرفتن ظاهر آن اهميت زيادي داشته باشد نيست. آنچه براي انتخاب جاروبرقي مناسب بايد در اولويت قرار دهيد كاركرد آن و همچنين دارا بودن ويژگي هايي است كه حداكثر تميزي، راحتي و بهداشت را براي شما به ارمغان آورد.
 
انتخاب جاروبرقي بسيار پرقدرت ، لزوما بهترين انتخاب نيست .رعايت نكات زير در كاهش مصرف برق اين وسيله بسيار موثر است
 
جاروبرقي بايد هميشه تميز باشد و لوله هاي آن گرفتگي نداشته باشد تا فشاري به موتور آن نيايد
كيسه آشغال جاروبرقي را هميشه قبل از پرشدن كامل عوض كنيد و فيلتر آن را لااقل دو بار در سال شستشو يا تعويض كنيد
از كار مداوم با جاروبرقي بپرهيزيد زيرا روشن بودن دراز مدت به موتو دستگاه فشار زيادي وارد مي كند . 10دقيقه كار وسپس 10دقيقه استراحت روش مناسبي براي استفاده از جارو برقي مي باشد
در هنگام استفاده از جارو حتما دقت كنيد كه آشغالهاي مرطوب يا اشيا بزرگ و تيز را از سر راه دور كنيد زيرا اين اشيا مي تواند به موتور دستگاه ضربه وارد كند وتوان آنرا كاهش داده و به اين ترتيب مصرف برق را افزايش دهد
 
منابع : lgblog.ir , lg.com , johnlewis.com
 
تاریخ به روز رسانی:
1395/04/19
تعداد بازدید:
7812
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان است.
Powered by DorsaPortal